3VA5125-4ED11-0AA0 | Siemens
Circuit breaker, 1 pole, S Curve, 25 A, DIN rail, 3VA5125-4ED11-0AA0
Order No.: 81P3721
EAN: 4042948838464
MPN:
3VA5125-4ED11-0AA0
3VA51254ED110AA0
Series: 3VA5
3VA5125-4ED11-0AA0 Siemens Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Circuit breaker 3VA5 UL frame 125 breaking capacity class S 25kA @ 277V 1-pole, line protection TM210, FTFM, In=25A overload protection Ir=25A fixed short-circuit protection Ii=12 x In without connection 3VA5 molded-case circuit breaker for cable protection, UL approval. As an important element of SENTRON protective components for industrial and infrastructure applications, the 3VA UL molded-case circuit breakers from Siemens provide effective plant and starter protection thanks to reliable shutdown in the event of an overload or short circuit. The 3VA UL sets new standards in terms of flexibility and the variety of modular accessories available. The 3VA UL molded-case circuit breakers also offer the perfect conditions for machine and switchgear manufacturers who export worldwide. Alongside the IEC standard, both the 3VA5 and 3VA6 range also meet the UL standard. All functions can therefore be implemented and used for systems worldwide.
Features
  • Compact design
  • Available as version for plant protection
  • The series has a thermo-magnetic trip unit
  • Modular and easy-to-fit internal accessories with wide range of functions
  • Integrated accessories platform for all 3VA UL molded-case circuit breakers
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Pin number 1 pole
Rated current 25 A
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 415 V