3RV2711-0HD10 | Siemens
Circuit breaker, for system protection, rotary actuator, 3 pole, 0.8 A, 690 V, (W x H x D) 45 x 144 x 97 mm, DIN rail, 3RV2711-0HD10
Order No.: 81P0734
EAN: 4011209767539
MPN:
3RV2711-0HD10
3RV27110HD10
3RV2711-0HD10 Siemens Circuit Breakers
1 pcs.
Circuit breaker size S00 for system protection with approval circuit breaker UL 489, CSA C22.2 No.5-02 A-release 0.8 A N-release 10 A screw terminal Standard switching capacity Circuit breaker SIRIUS 3RV2 For system protection according to UL 489/CSA C22.2 No. 5 for the short-circuit protection of systems and loads in plants configured in accordance with UL. Thanks to their low heat loss, the compact and climate-resistant circuit breakers are optimized for use in load feeders, and also for IE3/IE4 motors, of course, and equally for the switching of direct current. Worldwide approvals (e.g. IEC and UL/CSA) and applications in hazardous areas (ATEX or IEC Ex) are a matter of course. Device versions are available for Motor protection (also with overload relay function), plant protection, short-circuit protection of starter combinations, transformer protection, as main and EMERGENCY OFF switches and for use in IT networks. They are available with screw or spring-type terminals for fast, maintenance-free and vibration-proof connection, and optionally with integral auxiliary switch. The comprehensive range of accessories, such as auxiliary switches, auxiliary releases, signaling switches etc. is standardized for all sizes. The use of different energy infeed options, such as the associated SIRIUS 3RV29 infeed system, considerably reduces the main circuit wiring. The 3RV2 circuit breakers replace the well-proven 3RV1 series. Simple, efficient and always up to date.
Product type circuit breaker
Version for system protection
Pin number 3 pole
Actuator rotary actuator
Assembly DIN rail
Width 45 mm
Height 144 mm
Depth 97 mm
Permanent current 0.8 A
Isolation voltage 690 V