3RV2421-0FA10 | Siemens
Circuit breaker, for transformer protection, rotary actuator, 3 pole, 0.5 A, 690 V, (W x H x D) 45 x 97 x 97 mm, DIN rail, 3RV2421-0FA10
Order No.: 81P0686
EAN: 4047621062570
MPN:
3RV2421-0FA10
3RV24210FA10
3RV2421-0FA10 Siemens Circuit Breakers
1 pcs.
Circuit breaker size S0 For transformer protection A-release 0.35...0.5 A Short-circuit release 10 A Screw terminal Standard switching capacity Circuit breaker SIRIUS 3RV2 For transformer protection for the reliable protection of transformers against short-circuit and overload. Thanks to their low heat loss, the compact and climate-resistant circuit breakers are optimized for use in load feeders, and also for IE3/IE4 motors, of course, and equally for the switching of direct current. Worldwide approvals (e.g. IEC and UL/CSA) and applications in hazardous areas (ATEX or IEC Ex) are a matter of course. Device versions are available for Motor protection (also with overload relay function), plant protection, short-circuit protection of starter combinations, transformer protection, as main and EMERGENCY OFF switches and for use in IT networks. They are available with screw or spring-type terminals for fast, maintenance-free and vibration-proof connection, and optionally with integral auxiliary switch. The comprehensive range of accessories, such as auxiliary switches, auxiliary releases, signaling switches etc. is standardized for all sizes. The use of different energy infeed options, such as the associated SIRIUS 3RV29 infeed system, considerably reduces the main circuit wiring. The 3RV2 circuit breakers replace the well-proven 3RV1 series. Simple, efficient and always up to date.
Product type circuit breaker
Version for transformer protection
Pin number 3 pole
Actuator rotary actuator
Assembly DIN rail
Width 45 mm
Height 97 mm
Depth 97 mm
Permanent current 0.5 A
Isolation voltage 690 V