DC12.2132.101 | SCHURTER
IEC plug C14, 50 to 60 Hz, 2 A, 250 VAC, 4 mH, faston plug 6.3 mm, DC12.2132.101
Order No.: 59P8678
EAN: 4099889072419
MPN:
DC12.2132.101
Series: DC12
DC12.2132.101 SCHURTER Interference suppression filter
1 pcs.
IEC appliance inlet, DC12.2132.101, SCHURTER
Version IEC plug C14
min. frequency 50 Hz
max. frequency 60 Hz
Rated current 2 A
Rated Voltage 250 VAC
Capacity X|Y X2 100 nF, Y2 2.2 nF
Inductance per line 4 mH
ohmic resistance 1 MΩ
Connection faston plug 6.3 mm
With fuse No
integrated switch Yes
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 85 °C