DC12.2132.001 | SCHURTER
IEC plug C14, 50 to 60 Hz, 2 A, 250 VAC, 4 mH, faston plug 6.3 mm, DC12.2132.001
Order No.: 59P8676
EAN: 4099889072402
MPN:
DC12.2132.001
Series: DC12
DC12.2132.001 SCHURTER Interference suppression filter
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
IEC appliance inlet, DC12.2132.001, SCHURTER
Features
  • Compact power entry module
  • Switch for high inrush current
  • V-Lock cord retaining
  • Compact design with optimal shielding
  • Line switch non-illuminated or illuminated
  • Universal line filter for standard application
  • Suitable for use in medical equipment
Technical specifications
Filter Property Value
Version IEC plug C14
min. frequency 50 Hz
max. frequency 60 Hz
Rated current 2 A
Rated Voltage 250 VAC
Capacity X|Y X2 100 nF, Y2 2.2 nF
Inductance per line 4 mH
ohmic resistance 1 MΩ
Connection faston plug 6.3 mm
With fuse No
integrated switch Yes
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 85 °C