ATV950U22N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 2.2 kW, 480 V, 5.6 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950U22N4
Order No.: 06N0639
EAN: 3606480883750
MPN:
ATV950U22N4
ATV950U22N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV950U22N4, Schneider Electric
This altivar process ATV900 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It is suitable for motors with power rating up to 2.2kW/3HP for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 1.5kW/2HP for applications requiring significant overload (up to 150%). It works at a rated supply voltage from 380Vac to 480Vac. This variable speed / frequency drive (VSD / VFD) is specifically designed for industrial processes. In the following market segments: oil and gas, mining, minerals and metals, food and beverage water and wastewater.
Power 2.2 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 5.6 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 272 mm