ATV930D45N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 45 kW, 480 V, 88 A for synchronous/asynchronous motors, ATV930D45N4
Order No.: 06N0592
EAN: 3606480883385
MPN:
ATV930D45N4
ATV930D45N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV930D45N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV930D45N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV930D45N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV930D45N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 9 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV930D45N4, Schneider Electric
This altivar process ATV900 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It is suitable for motors with power rating up to 45kW/60hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 37kW/50hp for applications requiring significant overload (up to 150%). It works at a rated supply voltage from 380V to 480V AC. This variable speed / frequency drive (VSD / VFD) is specifically designed for industrial processes. In the following market segments, oil and gas, mining, minerals and metals, food and beverage water and wastewater.
Power 45 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 88 A
Width 226 mm
Height 673 mm
Depth 274 mm