ATV320U22M2B | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 2.2 kW, 240 V, 11 A, ATV320U22M2B
Order No.: 06N0299
EAN: 3606480966378
MPN:
ATV320U22M2B
ATV320U22M2B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV320U22M2B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV320U22M2B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV320U22M2B Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U22M2B, Schneider Electric
This Altivar 320 variable speed drive can feed single-phase synchronous and asynchronous motors. Its book form factor allows for a simple and compact installation in your automation cabinets. It works at a rated power up to 2.2kW / 3hp and a rated voltage from 200V to 240V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling.
Features
  • Save time and space
  • Less downtime and maintenance costs
  • Optimized for ventilation and pumping applications: up to 30% energy savings
  • Advanced connectivity reduce your initial investment while keeping flexibility in design
Version frequency converter
Power 2.2 kW
Number of phases 1
Rated voltage 240 V
Output current 11 A
Width 60 mm
Height 325 mm
Depth 245 mm