ATV12HU22M2X | Schneider Electric
Frequency converter, 1-phase, 2.2 kW, 240 V, 10 A, ATV12HU22M2X
Order No.: 06N0184
EAN: 3606480286827
MPN:
ATV12HU22M2X
Series: ALTIVAR 12
ATV12HU22M2X Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV12HU22M2X, Schneider Electric
Altivar Machine ATV12 is an offer of variable speed drives for commercial equipment and simple machines. The drive can feed single-phase asynchronous motors. It works at a rated power up to 2.2kW, and a rated voltage from 200V to 240V. It has advanced PID and catch on the fly functions, basic cabling, and easy motor control setting. Based on the needs, it can be delivered without heatsink, with embedded EMC filter, or as standard version. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol
Version frequency converter
Power 2.2 kW
Number of phases 1
Rated voltage 240 V
Output current 10 A
Width 105 mm
Height 142 mm
Depth 156.2 mm