LR97D015B | Schneider Electric
Electronic overload relay for motor TeSys - 0.3...1.5 A - 24 V AC/DC
Order No.: 03P4208
EAN: 3389110575774
MPN:
LR97D015B
Series: TeSys LR97D
LR97D015B Schneider Electric Motor Protection Switches
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Motor protection relay, LR97D015B, Schneider Electric
TeSys LR97D electronic overcurrent relay, 1.5A/690V, to be supplied with 24V AC/DC, for protection of motors with a rated current 0.3-1.3A. It provides 3 dials to adjust the protection, LOAD (0.3-1.5A) for the overcurrent level, O-TIME (0.3-10sec) for the acceptable duration of the overcurrent, D-TIME (0.5-30sec) for the starting duration. In addition, the device trips when the current is higher than 3 x LOAD during more than 0.5sec in steady state and if there is a missing phase during more than 3sec. The settings include selectors for 1-phase/3-phase motors and manual/automatic reset, and the device has a reset button, a test/stop button, 2 LED indicators (Run/Trip), 2 auxiliary contacts 1NO/NC for fault signalling. Settings can be locked by sealing the transparent cover. For direct attachement to the bottom terminals of a 3-pole contactor LC1D09-D38, with screw clamp terminals on bottom, the separate mounting from the contactor is possible using the terminal block LAD7B106 (to be ordered separately). Multi-standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), compliant RoHs/Reach.
Technical specifications
Filter Property Value
Version motor protection relay
Release 300 mA to 1.5 A