GV4L115B6 | Schneider Electric
Motor protection switch, 3 pole, 55 kW, 115 A, connection lugs, GV4L115B6
Order No.: 02P6942
EAN: 3606481309587
MPN:
GV4L115B6
Series: TeSys GV4
GV4L115B6 Schneider Electric Motor Protection Switches
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 3 Weeks
1 pcs.
Motor circuit breaker, GV4L115B6, Schneider Electric
TeSys GV motor circuit breaker, 3 poles (3P), 115A/690V, for protection of 3-phase motors 37-55kW@400V. It provides magnetic protection, breaking capacity Icu 25kA@400V, start-stop control by rotary handle, connection for bars or cables with lugs. Magnetic protection adjustable by dial, setting range 6-14 In. It makes internal locations available for additional auxiliary contact blocks (OF, SD), and voltage trip units (MN, MX). To be used in association with a class 10 or 20 thermal overload relay to complete motor protection. Multi standards certified (IEC, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Version motor protection switch
Pin number 3 pole
Engine power 55 kW
Rated current 115 A
Actuator rotary knob
Network frequency 50/60 Hz
Connection connection lugs
Assembly DIN rail
Degree of protection (IP) IP40
rated voltage (AC) 690 V