LXMRL07C1000 | Schneider Electric
Robot controller for Lexium Cobot RL05 and RL07, 5kg and 7kg payload, 230V AC
Order No.: 06N1109
EAN: 3606486845509
MPN:
LXMRL07C1000
Series: Lexium Cobot
LXMRL07C1000 Schneider Electric Cobots Image 1
LXMRL07C1000 Schneider Electric Cobots Image 2
LXMRL07C1000 Schneider Electric Cobots Image 3
LXMRL07C1000 Schneider Electric Cobots Image 4
LXMRL07C1000 Schneider Electric Cobots Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Robot controller, LXMRL07C1000, Schneider Electric
Lexium Cobot is a range of collaborative robots designed to assist workers with repetitive tasks. This cobot controller monitors collaborative robots with a payload of 5 kg to 7 kg, with an input voltage of 100 V to 240 V AC, 50-60 Hz. It has a high-speed input for belt tracking, 16 digital inputs and outputs and 2 analogue inputs and outputs. Lexium Cobot is designed to help workers perform repetitive and tedious tasks and protect their health by automating assembly lines. The protection class is IP44. It has a communication interface (RJ45 connection) for TCP/IP, Modbus TCP, Modbus RTU, ProfiNet and Ethernet/IP. It is made of aluminium and steel and weighs 12 kg. It is 410 mm wide, 307 mm high and 235 mm deep.