M9F21440 | Schneider Electric
Circuit breaker, 4 pole, B Curve, 40 A, 277 V, DIN rail, M9F21440
Order No.: 03P8170
EAN: 3606481168016
MPN:
M9F21440
Series: Multi 9
M9F21440 Schneider Electric Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Circuit breaker, M9F21440, SCHNEIDER
The M9F21440 is a low voltage miniature circuit breaker. It is a 4P circuit breaker with 4 protected poles and 40 A In rated current and B tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 10 kA at 415 V AC. This product protects from short circuit, earth leakage and overload.
Features
  • High breaking capacity
  • High rated impulse withstand voltage
  • High mechanical durability
  • High electrical durability
Applications
  • Semiconductor industry
  • Telecom industries
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Pin number 4 pole
Tripping characteristics B
Rated current 40 A
Rated Voltage 277 V
Rated voltage (AC) 440 V