9422TDF63 | Schneider Electric
Load-break switch, with fuse, 3 pole, 60 A, 9422TDF63
Order No.: 01P6709
EAN: 0785901879879
MPN:
9422TDF63
9422TDF63 Schneider Electric Circuit Breakers
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 3 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Switch disconnector, 9422TDF63, Schneider Electric
9422TDF disconnect switches are designed for control panel installations. This disconnect switch is fully compatible with 9422A handle operators and 9423 door closing mechanisms. This 60 A disconnect switch will accept Class H, J, K or R fuses only. This 60 A disconnect switch is designed for flange mounting. The variable depth mounting range is 6.63 to 18.00 inches. Disconnect switch has horsepower ratings of 15 HP at 208 VAC, 15 HP at 240 VAC, 30 HP at 480 VAC and 50 HP at 600 VAC. Switch is also rated for 10 HP at 250 VDC max when using two poles. 9422A operating handles must be purchased separately. Disconnect switch lugs are rated for #14 to #2 AWG with copper wire and #10 to #2 with aluminum wire. Switch is UL component recognized and CSA certified.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type load-break switch
Version with fuse
Pin number 3 pole
Permanent current 60 A