PKY32G735 | Schneider Electric
CEE surface-mounted socket, 5 pole, 32 A/380-415 V, red, IP67, PKY32G735
Order No.: 04P5520
EAN: 3303432012465
MPN:
PKY32G735
Series: PratiKa
PKY32G735 Schneider Electric CEE Connectors Image 1
PKY32G735 Schneider Electric CEE Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 4 Weeks
1 pcs.
PratiKa socket, PKY32G735, Schneider Electric
This Pratika industrial socket with fast connection connection is straight panel mounted. It has 3P+N+E poles, rated current is 32A and the operating voltage is 400VAC. The dimensions of the base plate are (W) 102 mm x (H) 100 mm. The degree of protection is IP67 and IK08. The fire resistance is 850°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 32A is 2.5 mm² to 6 mm². The color of the socket is light grey (RAL 7035) with red easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type surface-mounted socket
Pin number 5 pole