PKY32F735 | Schneider Electric
CEE surface-mounted socket, 5 pole, 32 A/380-415 V, red, IP67, PKY32F735
Order No.: 04P5508
EAN: 3303432011482
MPN:
PKY32F735
Series: PratiKa
PKY32F735 Schneider Electric CEE Connectors Image 1
PKY32F735 Schneider Electric CEE Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 67 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Pratika industrial socket, PKY32F735, Schneider Electric
This Pratika industrial socket with fast connection connection is angled panel mounted. It has 3P+N+E poles, rated current is 32A and the operating voltage is 400VAC. The dimensions of the base plate are (W) 102 mm x (H) 100 mm. The degree of protection is IP67 and IK08. The fire resistance is 850°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 32A is 2.5 mm² to 10 mm². The color of the socket is light grey (RAL 7035) with red easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type surface-mounted socket
Pin number 5 pole