PKY16W435 | Schneider Electric
CEE wall socket, 5 pole, 16 A/380-415 V, red, IP44, PKY16W435
Order No.: 04P5496
EAN: 3303432416430
MPN:
PKY16W435
Series: PratiKa
PKY16W435 Schneider Electric CEE Connectors Image 1
PKY16W435 Schneider Electric CEE Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 16 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Pratika industrial socket, PKY16W435, Schneider Electric
This Pratika industrial socket with fast connection connection is angled wall mounted. It has 3P+N+E poles, rated current is 16A and the operating voltage is 380VAC to 415VAC. The dimensions of the base plate are (W) 106 mm x (H) 150 mm. The degree of protection is IP44 and IK08. The fire resistance is 750°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 16A is 1 mm² to 2.5 mm². The color of the socket is light grey (RAL 7035) with red easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type wall socket
Pin number 5 pole