PKX32M435 | Schneider Electric
CEE plug, 5 pole, 32 A/380-415 V, red, 6 h, IP44, PKX32M435
Order No.: 04P5431
EAN: 3303432009489
MPN:
PKX32M435
Series: PratiKa
PKX32M435 Schneider Electric CEE Connectors Image 1
PKX32M435 Schneider Electric CEE Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 37 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Pratika industrial wander plug, PKX32M435, Schneider Electric
This Pratika industrial wander plug with fast connection connection is straight. It has 3P+N+E poles, rated current is 32A and the operating voltage is 400VAC. The dimensions of the base plate are (W) 86 mm x (H) 160 mm. The degree of protection is IP44 and IK08. The fire resistance is 850°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 32A are 2.5 mm² to 10 mm². The color of the socket is red to easily identify the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type plug
Pin number 5 pole
Nominal power 32 A/380-415 V
Frequency range 50 to 60 Hz