PKX16W423 | Schneider Electric
CEE wall plug, 3 pole, 16 A/200-250 V, blue, 6 h, IP44, PKX16W423
Order No.: 04P5417
EAN: 3303432416805
MPN:
PKX16W423
Series: PratiKa
PKX16W423 Schneider Electric CEE Connectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 6 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Pratika industrial plug, PKX16W423, Schneider Electric
This Pratika industrial plug with fast connection connection is angled wall mounted. It has 2P+E poles, rated current is 16A and the operating voltage is 230VAC. The dimensions of the base plate are (W) 75 mm x (H) 122 mm. The degree of protection is IP44 and IK08. The fire resistance is 750°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 16A is 1 mm² to 4 mm². The color of the socket is light grey (RAL 7035) with blue easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type wall plug
Pin number 3 pole
Nominal power 16 A/200-250 V
Frequency range 50 to 60 Hz