PKF32M423 | Schneider Electric
CEE jack, 3 pole, 32 A/200-250 V, blue, 6 h, IP44, PKF32M423
Order No.: 04P5353
EAN: 3303432032777
MPN:
PKF32M423
Series: PratiKa
PKF32M423 Schneider Electric CEE Connectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
PratiKa wander socket - straight, PKF32M423, Schneider Electric
This Pratika industrial wander socket with captive screws connection is straight. It has 2P+E poles, rated current is 32A and the operating voltage is 200VAC to 250VAC. The dimensions of the base plate are (W) 98 mm x (H) 98 mm. The degree of protection is IP44 and IK08. The fire resistance is 850°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The size of the cable entries in 32A is 11.5 mm to 21 mm for 2.5 mm² to 10 mm² cables. The color of the socket is light grey (RAL 7035) with blue easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type jack
Pin number 3 pole
Nominal power 32 A/200-250 V
Frequency range 50 to 60 Hz