PKF16W723 | Schneider Electric
CEE wall socket, 3 pole, 16 A/200-250 V, blue, IP67, PKF16W723
Order No.: 04P5321
EAN: 3303432417048
MPN:
PKF16W723
Series: PratiKa
PKF16W723 Schneider Electric CEE Connectors Image 1
PKF16W723 Schneider Electric CEE Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Pratika industrial socket, PKF16W723, Schneider Electric
This Pratika industrial socket with captive screws connection is angled wall mounted. It has 2P+E poles, rated current is 16A and the operating voltage is 200VAC to 250VAC. The dimensions of the base plate are (W) 67 mm x (H) 155 mm. The degree of protection is IP67 and IK08. The fire resistance is 750°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 16A is 1 mm² to 4 mm². The color of the socket is light grey (RAL 7035) with blue easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type wall socket
Pin number 3 pole