PKB63P535 | Schneider Electric
CEE wall socket, 5 pole, 63 A/380-415 V, red, IP65, PKB63P535
Order No.: 04P5170
EAN: 3303432448202
MPN:
PKB63P535
Series: PratiKa
PKB63P535 Schneider Electric CEE Connectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Unika interlocked socket, PKB63P535, Schneider Electric
This PratiKa industrial interlocked socket with captive screws connection is wall-mounted. It has 3P+N+E pole, rated current is 63A and the operating voltage is 380VAC to 415VAC. The dimensions of the base plate are (W) 140 mm x (H) 430 mm. The degree of protection is IP65 and IK09. The fire resistance is 750°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The size of the cable entries in 63A is 25 mm for 35 mm² cables. The color of the socket is grey (RAL 7035) with red easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type wall socket
Pin number 5 pole