FN2020-10-06 | Schaffner
1-stage filter, 50 to 400 Hz, 10 A, 250 V (DC), 250 VAC, 800 µH, faston plug 6.3 mm, FN2020-10-06
Order No.: 71D686
EAN: 4099889076776
MPN:
FN2020-10-06
800606
Series: FN2020
FN2020-10-06 Schaffner Interference suppression filter Image 1
FN2020-10-06 Schaffner Interference suppression filter Image 2
Image may differ
Available: 27 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
EMC filter, single-phase, type Schaffner FN 2020.
Enhanced symmetrical attenuation with additional capacitance in parallel to the phase and neutral; Capacitance: Cx 0.15 µF/Cy 4.7nF. Leakage current: 0.74 mA. Operating voltage: 250 VAC/50 to 60 Hz. Operating frequency: to 400 Hz. Test voltage: 2000 VAC. Connection: solderable 6.3 x 0.8 tab terminals. Test logo: UL, CSA, ENEC 14.
Technical attributes (type, rated current at +40 °C, inductance): FN 2020-10-06, 10 A, 0.8 mH
Technical specifications
Filter Property Value
Version 1-stage filter
min. frequency 50 Hz
max. frequency 400 Hz
Rated voltage (DC) 250 V
Rated current 10 A
Rated Voltage 250 VAC
Capacity X|Y X2 150 nF, Y2 4.7 nF
Inductance per line 800 µH
ohmic resistance 1 MΩ
Connection faston plug 6.3 mm
Number of phases 1
With fuse No
integrated switch No
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 100 °C