RT8122-20-3M0 | Schaffner
Common mode choke, 2 wire, horizontal, 3 mH, 20 A, RT8122-20-3M0
Order No.: 71D2040
EAN: 7612774720140
MPN:
RT8122-20-3M0
816960
RT8122-20-3M0 Schaffner Fixed Inductors Image 1
RT8122-20-3M0 Schaffner Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Common mode choke, RT8122-20-3M0, SCHAFFNER
The RT8122-20-3M0 is a RT common-mode choke. It is mainly used to filter EMI noise on AC power lines up to 600 VAC. EMI noise of electronic equipment can go to the power lines and disturb the proper function of other devices like communication devices or control logic of robotics.
Features
  • Compact size and light weight
  • Excellent winding insulation
  • Broad range of inductance ratings
Applications
  • Filter with low leakage current noise or improved immunity against grid disturbances
  • Electronic devices, automation and (industrial) LED lighting
  • Converters
Technical specifications
Filter Property Value
Product type common mode choke
Inductance 3 mH
DC current 20 A
Tolerance -30/+50 %
DC resistance 7 mΩ