RN202-2-02-1M1 | Schaffner
Common mode choke, radial, 1.1 mH, 2 A, RN202-2-02-1M1
Order No.: 76D2111
EAN: 4099889041811
MPN:
RN202-2-02-1M1
816541
RN202-2-02-1M1 Schaffner Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Common mode choke, RN202-2-02-1M1, SCHAFFNER
Features
  • High saturation resistance and excellent thermal behavior
  • Dual-choke configuration
  • Fully potted design usable for ruggedized applications
  • Through hole pin connections
Applications
  • Switch-mode power applications
  • Suppressing common-mode interference levels
  • EMI input filters
  • For suppression-equipment with no earth connection
Technical specifications
Filter Property Value
Product type common mode choke
Inductance 1.1 mH
DC current 2 A
Tolerance -30/+50 %
DC resistance 70 mΩ
Measuring frequency 10 kHz
Design radial
Length 18.2 mm
Width 8.8 mm
Height 13.8 mm