RN114-2-02-4M2 | Schaffner
Common mode choke, radial, 4.2 mH, 2 A, RN114-2-02-4M2
Order No.: 76D2054
EAN: 4099889041552
MPN:
RN114-2-02-4M2
816504
RN114-2-02-4M2 Schaffner Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Common mode choke, RN114-2-02-4M2, SCHAFFNER
Features
  • High saturation resistance and excellent thermal behavior
  • Dual-choke configuration
  • Fully potted design usable for ruggedized applications
  • Through hole pin connections
Applications
  • Switch-mode power applications
  • Suppressing common-mode interference levels
  • EMI input filters
  • For suppression-equipment with no earth connection
Technical specifications
Filter Property Value
Product type common mode choke
Inductance 4.2 mH
DC current 2 A
Tolerance -30/+50 %
DC resistance 100 mΩ
Measuring frequency 10 kHz
Design radial
Length 22.5 mm
Width 21.5 mm
Height 13.5 mm