EH35-2.0-02-20M | Schaffner
Common mode choke, PCB mounting, 20 mH, 2 A, EH35-2.0-02-20M
Order No.: 71D1937
EAN: 7612774459088
MPN:
EH35-2.0-02-20M
801093
EH35-2.0-02-20M Schaffner Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
250 pcs.
Common mode choke, EH35-2.0-02-20M, SCHAFFNER
Features
  • Compact and light weight
  • Low magnetic leakage flux
  • Sectional winding
Applications
  • Input filters for switch mode power supplies
  • TVs, VCRs, multimedia and audio equipment
  • AC/AC converters
  • Office automation, communications and other electronic devices
Technical specifications
Filter Property Value
Product type common mode choke
Inductance 20 mH
DC current 2 A
Tolerance ±30 %
DC resistance 150 mΩ
Measuring frequency 10 kHz
Design PCB mounting
Length 36 mm
Width 36 mm
Height 27.7 mm