EH24-2.0-02-2M5 | Schaffner
Common mode choke, PCB mounting, 2.5 mH, 2 A, EH24-2.0-02-2M5
Order No.: 71D1927
EAN: 7612774458982
MPN:
EH24-2.0-02-2M5
801083
EH24-2.0-02-2M5 Schaffner Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
500 pcs.
Common mode choke, EH24-2.0-02-2M5, SCHAFFNER
Features
  • Compact and light weight
  • Low magnetic leakage flux
  • Sectional winding
Applications
  • Input filters for switch mode power supplies
  • TVs, VCRs, multimedia and audio equipment
  • AC/AC converters
  • Office automation, communications and other electronic devices
Technical specifications
Filter Property Value
Product type common mode choke
Inductance 2.5 mH
DC current 2 A
Tolerance ±30 %
DC resistance 62 mΩ
Measuring frequency 10 kHz
Design PCB mounting
Length 24 mm
Width 24 mm
Height 20 mm