R9A07G044C12GBG#BC0 | Renesas
MPU RZ 200MHZ/1.2GHZ 361BGA R9A07G044C12GBG#BC0
Order No.: 64S5584
MPN:
R9A07G044C12GBG#BC0
Series: RZ/G2LC
R9A07G044C12GBG#BC0 Renesas Processors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
General-Purpose MPU, R9A07G044C12GBG#BC0, Renesas
General-Purpose MPUs with Dual-Core Arm Cortex-A55 (1.2GHz) CPUs and Single-Core Arm Cortex-M33 (200MHz) CPU, with 3D Graphics.
Features
  • On-chip SRAM and external memory interfaces
  • Video and Graphics
  • Camera and display interfaces
  • Various communication/storage/network interfaces
  • Extended-function timers
  • Analog/Digital converter (ADC) and sensor
Technical specifications
Filter Property Value
Enclosure LFBGA-361
Assembly SMD
Processor core 2
Core Size 64
Number of I/Os 57
Data RAM Size 128 KB
Voltage 2.97-3.63 V
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C