REC7.5-2405SRW/H2/A/M | RECOM
DC converter, 18-36 VDC, 7.5 W, 1 output, 5 VDC, 82 % efficiency, REC7.5-2405SRW/H2/A/M
Order No.: 28C4949
EAN: 4099891301583
MPN:
REC7.5-2405SRW/H2/A/M
Series: REC7.5-RW
REC7.5-2405SRW/H2/A/M RECOM DC/DC Converters Image 1
REC7.5-2405SRW/H2/A/M RECOM DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 60 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC Converter, REC7.5-2405SRW/H2/A/M, RECOM
The REC7.5-xxxxSRW/DRW-series offer single and dual regulated outputs in a DIP24 package with 1kV, 2kV or 3kV options and are suitable for higher power industrial or medical applications. Remote on/off control is possible with the /CTRL option and SMD pinning is offered with the /SMD option. The converters can deliver 140% rated power for short periods of time to cope with applications with large capacitive loads or high start up currents.
Features
  • Approved for Medical Applications (/H)
  • UL and EN Safety Approvals
  • Full SMD design
  • Remote Pin Option
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 1.5 A
Output voltage DC 5 VDC
Input voltage AC 18-36 VDC
Power 7.5 W
efficiency 82 %
Design DIP24
Isolation voltage 2 kV
Length 32 mm
Width 20.3 mm
Height 10.5 mm