R12P205S | RECOM
DC converter, 12 VDC, 2 W, 1 output, 5 VDC, 75 % efficiency, R12P205S
Order No.: 27C3206
EAN: 4099891301323
MPN:
R12P205S
Series: RxxP2xx
R12P205S RECOM DC/DC Converters Image 1
R12P205S RECOM DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 1 pcs.
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
2W DC/DC-Converter 'ECONOLINE' SIP7 6.4kV unreg
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 400 mA
Output voltage DC 5 VDC
Input voltage AC 12 VDC
Power 2 W
efficiency 75 %
Design SIP7
Isolation voltage 3.2 kV
Length 19.7 mm
Width 9.8 mm
Height 12.5 mm