R-78W5.0-0.5 | RECOM
DC converter, 6.5-32 VDC, 2.5 W, 1 output, 5 VDC, 93 % efficiency, R-78W5.0-0.5
Order No.: 28C8292
EAN: 4099891302023
MPN:
R-78W5.0-0.5
Series: R-78W-0.5
R-78W5.0-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78W5.0-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 50 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Switching Regulator, R-78W5.0-0.5, RECOM
The R-78W series offers wired 0.5A switching regulators which are ideally suited to offer a stable voltage supply without the need for a PCB for applications like high power LED lighting, battery powered systems, cooling systems, or fans. Due to the high efficiencies of up to 96% there is no need for a heat sink. The compact modules feature fully protected outputs and draw only 1mA under no load conditions.
Features
  • Build-in Diode Protection Circuit
  • Continuous Short Circuit Protection
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 500 mA
Output voltage DC 5 VDC
Input voltage AC 6.5-32 VDC
Power 2.5 W
efficiency 93 %
Design SIP3
Length 17.5 mm
Width 11.5 mm
Height 8.5 mm