R-78E3.3-1.0 | RECOM
DC converter, 8-28 VDC, 3 W, 1 output, 3.3 VDC, 87 % efficiency, R-78E3.3-1.0
Order No.: 33C427
EAN: 4099891335144
MPN:
R-78E3.3-1.0
Series: R-78E-1.0
R-78E3.3-1.0 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78E3.3-1.0 RECOM DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 126 pcs.
42 pcs.
84 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converters, type Recom R-78E.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage, output current, efficiency at min./max. input voltage): R-78E3.3-1.0, 7.0 to 28 V, 3.3 V, 1.0 A, 87/87 %
Number of outputs 1
Output current 1 A
Output voltage DC 3.3 VDC
Input voltage AC 8-28 VDC
Power 3 W
efficiency 87 %
Design SIP3
Length 11.6 mm
Width 8.5 mm
Height 10.4 mm