R-78E15-0.5 | RECOM
DC converter, 18-28 VDC, 7.5 W, 1 output, 15 VDC, 95 % efficiency, R-78E15-0.5
Order No.: 28C8260
EAN: 4099891301972
MPN:
R-78E15-0.5
Series: R-78E-0.5
R-78E15-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78E15-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 2
R-78E15-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 42 pcs.
42 pcs.
84 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Switching Regulator, R-78E15-0.5, RECOM
The R-78E series is a switching regulator module that has been designed to offer all the advantages of a switching regulator (high efficiency, wide input range, accurate output voltage regulation) but with a low cost for production quantities. Due to the R-78E’s high efficiency of up to 95% no heat-sink is required. The compact TO-220 compatible SIP3 package measures only 11.6 x 8.5 x 10.4mm, so it saves precious board space.
Features
  • Low cost switching regulator
  • High start-up current capability
  • Efficiency up to 95%
  • Short circuit protection
Number of outputs 1
Output current 500 mA
Output voltage DC 15 VDC
Input voltage AC 18-28 VDC
Power 7.5 W
efficiency 95 %
Design SIP3
Length 11.6 mm
Width 8.5 mm
Height 10.4 mm