R-78B5.0-1.5 | RECOM
DC converter, 6.5-18 VDC, 8 W, 1 output, 5 VDC, 94 % efficiency, R-78B5.0-1.5
Order No.: 33C444
EAN: 4099891335212
MPN:
R-78B5.0-1.5
Series: R-78B-1.5
R-78B5.0-1.5 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78B5.0-1.5 RECOM DC/DC Converters Image 2
R-78B5.0-1.5 RECOM DC/DC Converters Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 84 pcs.
42 pcs.
84 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converter, type Recom R-78B.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage, output current, efficiency at min./max. input voltage): R-78B5.0-1.5, 6.5 to 18 V, 5.0 V, 1.5 A, 94/92 %
Number of outputs 1
Output current 1.5 A
Output voltage DC 5 VDC
Input voltage AC 6.5-18 VDC
Power 8 W
efficiency 94 %
Design SIP3
Length 11.5 mm
Width 8.5 mm
Height 17.5 mm