ERJUP6D1002V | Panasonic
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 10 kΩ, 0.5 W, ±0.5 %, ERJUP6D1002V
Order No.: 87E3024
EAN: 4099879544339
MPN:
ERJUP6D1002V
Series: ERJUP6
ERJUP6D1002V Panasonic SMD Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 3 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
10000 pcs.
SMD Thick film resistor, ERJUP6D1002V, Panasonic
Resistor, Thick film, SMD 0805, 10 kΩ, 0.5 W, ±0.5 %
Features
  • ESD surge characteristics superior to standard metal film resistors
  • High reliability
  • High power
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 10 kΩ
Tolerance ±0.5 %
Power 0.5 W
Design SMD 0805 (2012)
Temperature coefficient ±100 ppm/K
Technology thick film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 2 mm
Width 1.2 mm
Height 0.6 mm