ERJU06J5R6V | Panasonic
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 5.6 Ω, 0.125 W, ±5 %, ERJU06J5R6V
Order No.: 87E1089
EAN: 4099879525000
MPN:
ERJU06J5R6V
Series: ERJU06
ERJU06J5R6V Panasonic SMD Resistors
20000 pcs.
SMD Thick film resistor, ERJU06J5R6V, Panasonic
Resistor, Thick film, SMD 0805, 5.6 Ω, 0.125 W, ±5 %
Filter Property Value
ohmic resistance 5.6 Ω
Tolerance ±5 %
Power 0.125 W
Design SMD 0805 (2012)
Temperature coefficient -100/+600 ppm/K
Technology thick film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 2 mm
Width 1.2 mm
Height 0.6 mm