ERJU06J475V | Panasonic
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 4.7 MΩ, 0.125 W, ±5 %, ERJU06J475V
Order No.: 87E1073
EAN: 4099879524843
MPN:
ERJU06J475V
Series: ERJU06
ERJU06J475V Panasonic SMD Resistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 4 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
20000 pcs.
SMD Thick film resistor, ERJU06J475V, Panasonic
Resistor, Thick film, SMD 0805, 4.7 MΩ, 0.125 W, ±5 %
Features
  • High reliability
  • Suitable for both reflow and flow soldering
  • AEC-Q200 Complaint
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 4.7 MΩ
Tolerance ±5 %
Power 0.125 W
Design SMD 0805 (2012)
Temperature coefficient -400/+150 ppm/K
Technology thick film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C
Length 2 mm
Width 1.2 mm
Height 0.6 mm