16SEPF1000M | Panasonic
Polymer capacitor, radial, 1000 µF, 16 V, ±20 %, 16SEPF1000M
Order No.: 10D4623
EAN: 4099879882875
MPN:
16SEPF1000M
Series: SEPF
16SEPF1000M Panasonic Polymer and Hybrid Capacitors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 65 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
3 pcs.
15 pcs.
75 pcs.
400 pcs.
800 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Aluminium polymer capacitor, 16SEPF1000M, Panasonic
Radial Lead Type
Features
  • High voltage (35 V.DC max.)
  • Large capacitance (1000 μF max.)
  • RoHS compliance, Halogen free
Technical specifications
Filter Property Value
Capacity 1000 µF
Rated voltage (DC) 16 V
Tolerance ±20 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 12 mΩ
Ripple current 5.4 A
Design radial
Grid 5 mm
diameter 10 mm
Length 13 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 105 °C