TQ2-L2-12V | Panasonic
Relay, 2 Form C (NO/NC), 12 V (DC), 720 Ω, 1 A, 110 V (DC), 125 V (AC), bistable, TQ2-L2-12V
Order No.: 30G7576
EAN: 4099889395990
MPN:
TQ2-L2-12V
Series: TQ2
TQ2-L2-12V Panasonic Industrial Relays Image 1
TQ2-L2-12V Panasonic Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Signal relay, type Panasonic TQ.
Compact design, high sensitivity, sealed, monostable or bistable; Contact type: 2 x CO. Contact material: silver, Au plated. Rated load: 1.0 A/30 VDC, 0.5 A/125 VAC. Switching voltage: max. 110 VDC/125 VAC. Switching current: max. 1.0 A. Breaking capacity: max. 30 W/62.5 VA. Contact resistance: max. 50 mohm. Dielectric strength coil/contact: 1000 VRMS. Response/release time: max. 3.0/3.0 ms. Ambient temperatures: –40 to +70 °C. Certifications: UL, CSA.
Bistable Relay, 2 coils, type TQ2-L2-.
Technical attributes (type, rated coil voltage, coil resistance (±10 %), rated coil power): TQ2-L2-12V, 12 VDC, 720 ohm, 200 mW
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form C (NO/NC)
switching current 1 A
Coil voltage (DC) 12 V
Coil resistance 720 Ω
Switching Voltage (DC) 110 V
Switching Voltage (AC) 125 V