ST1L24FJ | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C), 24 V (DC), 2400 Ω, 8 A, 250 V (DC), 380 V (AC), ST1L24FJ
Order No.: 34G9350
EAN: 4099889410082
MPN:
ST1L24FJ
ST1-L-DC24V-F
Series: ST1
ST1L24FJ Panasonic Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
50 pcs.
Power relay, ST1L24FJ, PANASONIC
Features
  • Even with small form factor, sensitive enough for direct IC-driving
  • High breakdown voltage
  • High switching capability
  • Sockets for PC board and soldering
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form A (N/O) + 1 Form B (N/C)
switching current 8 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 2400 Ω
Switching Voltage (DC) 250 V
Switching Voltage (AC) 380 V