ALDP1F12 | Panasonic
Relay, 1 Form A (N/O), 12 V (DC), 720 Ω, 5 A, 30 V (DC), 277 V (AC), monostable, ALDP1F12
Order No.: 34G5120
EAN: 4099889401189
MPN:
ALDP1F12
Series: LD
ALDP1F12 Panasonic Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Industrial relay, ALDP1F12, PANASONIC
Features
  • Slim and compact size
  • Excellent heat resistance and tracking performance
  • Ambient temperature: -40 to +85°C
  • Rated switching capacity 5 A/277 V AC
Applications
  • Boilers
  • Air conditioner
  • Microwave ovens
  • Hot water units
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 1 Form A (N/O)
switching current 5 A
Coil voltage (DC) 12 V
Coil resistance 720 Ω
Switching Voltage (DC) 30 V
Switching Voltage (AC) 277 V