AXN350038PJ | Panasonic
Connector, 50 pole, 2 rows, pitch 0.8 mm, SMD, socket, gold-plated, AXN350038PJ
Order No.: 34G7443
EAN: 4099891026899
MPN:
AXN350038PJ
AXN350038P
Series: P8
AXN350038PJ Panasonic FFP/FPC Connectors, ZIF Connectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Connector, AXN350038PJ, Panasonic
Connector, P8, Socket, 0.80 mm pitch, 50 contacts.
Features
  • Porosity treatment for improved resistance againt corrosion
  • Simple lock mechanism
Applications
  • Industrial equipment and digital devices, such as desktop PC, laptop and digital video camera
Technical specifications
Filter Property Value
Pin number 50 pole
Number of rows 2
Grid 0.8 mm
Connection SMD
Version socket
contact surface gold-plated
Rated voltage 60 V
Rated current 500 mA