LY2-24VDC | Omron
Relay, 2 Form C (NO/NC), 24 V (DC), 650 Ω, 10 A, 250 V (AC), monostable, LY2-24VDC
Order No.: 29G8704
EAN: 4099889393712
MPN:
LY2-24VDC
LY224DC
Series: LY
LY2-24VDC Omron Industrial Relays Image 1
LY2-24VDC Omron Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 5 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
20 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power relay, type Omron LY2.
With spark chamber and 2 x CO plug-in contacts (solderable); Rated load: resistive 110 VAC/10 A, 24 VDC/10 A, inductive 110 VAC/7.5 A, 24 VDC/5.0 A. Contact current: 10 A. Switching voltage: max. 250 VAC/125 VDC. Switching current: max. 10 A. Breaking capacity: resistive 1100 VA/240 W, inductive 825 VA/120 W. Minimum load: 100 mA/5.0 VDC. Contact resistance: max. 50 mohm. Response/release time: max. 25 ms. Switching rate at rated load: mechanical max. 18000/h, electrical max. 1800/h switching cycles. Dielectric strength (60 s) with contacts of the same/different polarity: 1000/2000 VAC. Ambient temperatures: –25 to +55 °C. Certifications: VDE, SEV, UL, CSA etc.
Technical attributes (type, rated coil voltage, coil resistance (±15%)): LY2-24VDC, 24 VDC, 650 ohm
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form C (NO/NC)
switching current 10 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 650 Ω
Switching Voltage (AC) 250 V