PESD15VS2UT,215 | NEXPERIA
SMD TVS diode, unidirectional, 160 W, 15 V, SOT-233, NEXPERIA PESD15VS2UT,215
Order No.: 21S6083
EAN: 4099879065551
MPN:
PESD15VS2UT,215
Series: PESD
PESD15VS2UT,215 NEXPERIA TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Dual ESD protection diodes, type NXP PESD..S2UT.
Unidirectional, very low leakage current; Package: SOT23. Operating temperatures: –65 to +150 °C.
Technical attributes (type, voltage (VRWM), diode capacitance (typ.)): PESD15VS2UT, 15 V, 32 pF
Technical specifications
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 160 W
Rated blocking voltage 15 V
Breakdown voltage 17.6 V
min. operating temperature -65 °C
max. operating temperature 150 °C
Assembly SMD
Enclosure SOT-233
Capacity 32 pF