TCIN-1,2S70F-100X100X0,25-BNT | MTC
Heat conducting disc, 1.2 W/mK, silicone rubber, (L x W) 100 x 100 mm, TCIN-1,2S70F-100X100X0,25-BNT
Order No.: 13L7013
EAN: 4099891744427
MPN:
TCIN-1,2S70F-100X100X0,25-BNT
Series: TCIN
TCIN-1,2S70F-100X100X0,25-BNT MTC Thermal Pads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 4 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5 pcs.
Gap pad, TCIN-1,2S70F-100X100X0,25-BNT, MTC
Features
  • Excellent conformability
  • Easy installation and handling
  • Very good thermal properties
Technical specifications
Filter Property Value
Thermal conductivity 1.2 W/mK
min. operating temperature -60 °C
max. operating temperature 180 °C
Material silicone rubber
Thickness 0.25 mm
Length 100 mm
Width 100 mm