GST360A12-C8P | MEAN WELL
Table power supply, 12 VDC, 27.5 A, 330 W, GST360A12-C8P
Order No.: 62C2015
EAN: 4711287431963
MPN:
GST360A12-C8P
Series: GST360A
GST360A12-C8P MEAN WELL Desktop Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Table power supply, GST360A12-C8P, MEAN WELL
The GST360A12-C8P is a highly reliable, 360W desktop style single-output green adaptor product. This product is a class I power unit (with FG), equipped with a standard IEC320-C14 AC inlet and adopting the input range from 85VAC to 264VAC. The product supplies an output voltage of 12 VDC that can satisfy the demand for a consumer electronic device. With the efficiency up to 95.0% and the extremely low no-load power consumption below 0.5W. The supreme feature allows the adaptor to save the energy when it is either under the operating mode or the standby mode.
Features
  • Universal AC input/ Full range
  • Built-in active PFC function
  • Fully enclosed plastic case
  • LED indicator for power on
Applications
  • Consumer electronic devices
  • Telecommunication devices
  • Office facilities
  • Industrial equipments
  • 3D printer
  • Game console
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 27.5 A
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 85-264 VAC/120-370 VDC
Power 330 W
efficiency 91 %
Length 220 mm
Width 95 mm
Height 46 mm