V360CH8T | Littelfuse
Varistor, SMD, VV 360 V, 250 A, 300 V (DC), 230 V (AC), 6 J, V360CH8T
Order No.: 74P7497
EAN: 4099891843625
MPN:
V360CH8T
Series: CH
V360CH8T Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Varistor, V360CH8T, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD
Varistor Voltage Type 360 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 250 A
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 230 V
Energy absorption 6 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C