045101.6MRL | Littelfuse
SMD fuse 6.1 x 2.69 mm, 1.6 A, FF, 125 V (DC), 125 V (AC), 50 A breaking capacity, 045101.6MRL
Order No.: 55P7854
EAN: 4099889099805
MPN:
045101.6MRL
Series: 451
045101.6MRL Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 11 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
SMD-Fuse, 045101.6MRL, Littelfuse
Features
  • Wide operating temperature range
  • Wide range of current
  • Very fast-acting
  • RoHS-compatible and halogen free
Version SMD fuse
Design 6.1 x 2.69 mm
Enclosure SMD
Rated current 1.6 A
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 125 V
Breaking capacity 50 A
Length 6.1 mm
Width 2.69 mm
Height 2.69 mm