0218.315MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 315 mA, T, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0218.315MXP
Order No.: 55P3662
EAN: 4099889097894
MPN:
0218.315MXP
Series: 218
0218.315MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fuse, 0218.315MXP, Littelfuse
The 0218.315MXP fuse is a 5x20 mm time-lag glass body cartridge fuse designed to IEC specification.
Features
  • Designed to International IEC Standards for use globally
  • Meets the IEC 60127-2
  • Available in cartridge and axial lead form
  • RoHS compliant and lead-free
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 315 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm